Невже покупці зі своїй кишені мають сплачувати за неспроможність чиновників врегулювати питання між індустріями?, - керівник комітету інтелектуальної власності АПІТУ Генадій Сморжевський

  • /


Причині, з яких незабаром для кожного споживача можуть здорожчати телевізори, ноутбуки, ксерокси, планшети, телефони детально проаналізував керівник комітету інтелектуальної власності Асоціації Підприємств Інформаційних Технологій України. Він зазначає, що цілком можливе підвищення збору за так зване приватне копіювання, який вже зараз закладено в ціну техніки. Збір за приватне копіювання — це оплата гіпотетичної можливості відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів і матеріалів, захищених авторським правом. Збір був запроваджений у 60-х років XX ст., коли про інтернет, стрімінгові сервіси і технічні обмеження функції запису ніхто й гадки не мав.

В Україні, Мінекономрозвитку, наділив повноваженнями збирати авторський збір і розподіляти його серед правовласників посередника — ОКУ Український музичний альянс. Але прозорість розподілу коштів за допомогою ОКУ викликає чимало запитань. По-перше, самі виконавці просять впровадити електронну систему, яка б дозволила їм відслідковувати справедливість розподілу зібраних грошей. По-друге, несумлінне і непрозоре адміністрування авторських відрахувань стає однією з причин перебування України в Special 301 Report. Звіт щороку готує уряд США, включаючи в нього найбільш злісних порушників прав інтелектуальної власності.

У 2020 році ОКУ, акредитовані державою на переговорах з платниками зборів послідовно відстоювали збільшення збору тільки за рахунок підвищення тарифів в 2−4 рази.

У березні 2021 року 5 найбільших бізнес-асоціацій України, члени яких є платниками цього збору, виступили з пропозицією збільшувати збір не за рахунок підвищення тарифу і, як наслідок, збільшення ціни на офіційну техніку, а завдяки розширенню переліку платників в результаті детінізації ринку. Адже в Україні електроніка — найпопулярніший товар для контрабанди, який становить 21,4% від усіх нелегально завезених товарів. З такого товару не сплачуються мита, ПДВ і, звісно ж, збір за приватне копіювання. При цьому збільшення тарифів призведе до ще більш вигідного становища на ринку організаторів контрабандних схем імпорту товарів.

Питання чи долучиться Україна до принципів, якими користуються у Європейському Союзі та відповідно до Директиви 2001/29 ЄС, основними тезами якої є справедливість? Компенсація повинна бути «справедливою» (Ст. 5 (2b)) не тільки стосовно правовласників, а й щодо інших зацікавлених сторін, як-от споживачі і виробники обладнання.Більше тут: https://biz.nv.ua/ukr/experts/chomu-dorozhchayut-gadzheti-i-tehnika-v-ukrajini-ostanni-novini-50160690.html