Кожна десята пожежа в Україні відбувається через "сіру" техніку

Найбільший відсоток людей гине на пожежах у власних оселях внаслідок порушень правил експлуатації або використання несертифікованої нелегально ввезеної електротехніки.

За даними ДСНС України за минулий рік (2019) найбільше пожеж спричинили такі електричні вироби:

  • телевізор – 252 пожежі або 3 % від кількості пожеж від електровиробів;

  • електрощит – 211 (майже 2%);

  • холодильник – 162 (1, 4 %);

  • електроплита – 114 та інші обігрівальні прилади – 63 випадки пожеж.
«Внаслідок пожеж загинуло 186 людей. Несправність електроплит спричинила загибель 27 осіб, а обігрівальних приладів – 15 осіб», – повідомив начальник відділу департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України Євген Лінчевський.

За словами пожежника треба дотримуватись елементарних вимог при експлуатації електроприладів та користуватись технікою, яка офіційно завозиться в Україну, проходить усі відповідні випробування та процедури оцінки відповідності вимогам технічних регламентів.

«Якість тих приладів, що ми використовуємо, є одним з факторів нашого безпечного життя і життя наших дітей, – резюмував Євген Лінчевський.

Менеджер Комітету побутової електротехніки Європейської Бізнес Асоціації Вікторія Куликова підкреслила, що в Україні дуже гостро стоїть проблема реалізації нелегально ввезеної техніки, яка не проходила процедур оцінки відповідності вимогам українських технічних регламентів, і відтак може бути небезпечною для споживачів.

Обсяг такої техніки від усіх товарів, що ввозяться нелегально, складає 21,4%.

Головним інструментом, який може допомогти споживачу ідентифікувати нелегально ввезений товар, пані Куликова назвала фіскальний чек та наявність україномовного маркування на товарі та обладнанні. Вона зауважила, що, на жаль, у серпні цього року в Парламенті зареєстрували законопроєкти 3853-1 та 3853-2, що пропонують скасувати необхідність видавати фіскальний чек при продажі побутової техніки та електроніки в цілому. Це негативно позначиться на захисті прав споживача та збільшить рівень неякісних товарів, що потрапляють в країну нелегально.

Нагадаємо, що у вересні 2020 року ряд бізнес-асоціацій ризикових галузей звернулися до керівництва Верховної ради України не допустити скасування норм законів №128-IX та №129-IX про програмні РРО і прозорі правила підприємництва. А внесені у серпні до ВРУ законопроєкти №3853-1 та №3853-2 про скасування фіскалізації скрізь й навіть у ризикових галузях закликали не виносити на розгляд зали ВРУ.

Чому сьогодні те, що вже працює, вимагають відмінити? Причин може бути велика кількість - політичний популізм, лобіювання інтересів тіньового бізнесу шляхом створення ілюзії боротьби за справедливість, практичне розуміння депутатським корпусом проблем та причин нерівної конкуренції й зростання тіньової економіки.

Але якою б не була істинна причина цих вимог - відміну фіскалізації не можна допустити, не можна відкинути галузь в розвитку на 5 років назад і очікувати при цьому позитивних результатів для економіки, споживача і держави. Проти законопроектів 3853-1 і 3853-2 виступило багато бізнес-асоціацій, попереджуючи, що їх реалізація значно погіршить умови ведення законослухняного бізнесу і створить можливості для ухилення від сплати податків "сірим бізнесом" в значних об'ємах.
Ось чому заяви народних депутатів щодо відміни законів, які набули чинності, виглядають як популізм, що не має нічого спільного з боротьбою за легальний ринок та рівні умови для всіх. Системні та законослухняні гравці ринку ПТЕ сподіваються, що розум і здоровий глузд, відповідальність за країну все ж переможуть и народні депутати замість "відмінити все" розпочнуть будівництво діяльної комплексної системи з боротьби з нелегальним імпортом і спрощенням податкового адміністрування, щоб вести бізнес в Україні було вигідно, перспективно і просто. А боротьба за нелегальний ринок лишилась в минулому.