П'ять кроків для мінімізації тіньової торгівлі в Україні, - експерт «Економічної експертної платформи» Олег Гетман

  • /
Гостра тема необхідності зменшення тіньової торгівлі та порушення митних правил в Україні дискутується останнім часом в експертних колах. Рекомендації щодо вирішення цього питання сформулював Олег Гетман, структурував їх у такі кроки:


1. В першу чергу необхідно покращувати якість інститутів, зокрема продовжити та завершити реформу Митної служби, яка передбачатиме перенабір співробітників на відкритих конкурсах, забезпечення для них гідної заробітної плати, автоматизацію процесів, обмін інформацією із різними країнами тощо.


2. Запровадити комплекс заходів по боротьбі із контрабандою та порушеннями митних правил, зокрема, посилити контроль за міжнародними поштовими відправленнями та "піджаками".

Вкрай важливим, зауважує експерт, є створення до кінця року єдиного органу по боротьбі із економічними злочинами (що передбачено законом про БЕБ) на заміну всіх інших органів та підрозділів, проведення відкритих конкурсів для відбору кращих співробітників, забезпечення для Бюро економічної безпеки всієї необхідної підслідності щодо економічних злочинів (для цього необхідно суттєво доопрацювати та прийняти якнайшвидше проєкт закону №3959-1)


3. Необхідно забезпечити стимулювання покупця отримувати чек, що вже ефективно працює у багатьох країнах ЄС та Азії.

У світі застосовуються такі моделі: а) лотерея по фіскальних чеках; б) преміювання покупця, який виявить підробний чек; в) повернення частини податку за підсумками року по збережених покупцем фіскальних чеках. В Україні є доцільним застосувати одну з моделей, або їх оптимальну комбінацію.


4. Передбачити ефективний контроль та посилити відповідальність для повністю нелегальних торговців, які не оформлюють жодних дозвільних документів на торгівлю, користуючись "дахом" тих або інших правоохоронних органів.

Посилення ліцензійних вимог до роздрібної торгівлі тютюновими виробами, по аналогії із алкогольною продукцією.


5. Забезпечити створення автоматизованої системи контролю за обігом підакцизних товарів на основі унікальних ідентифікаторів з метою контролю за переміщенням товарів.


На думку експертів, реалізація цих заходів призведе до суттєвого зменшення частки тіньової торгівлі, сприятиме наповненню держбюджету та вирівнюванню конкуренції. Велика надія експертного середовища, що представники влади врахують пропозиції аналітичних центрів та внесуть необхідні зміни до законодавства якнайшвидше.

Більше інформації тут: https://www.epravda.com.ua/columns/2021/05/17/673953/