«ФОП – це не тільки модель для чесного ведення власного дрібного бізнесу, але й зручна модель ухиляння від податків для тих, хто міг би і мусив би їх сплачувати», - Дмитро Соболєв, експерт в сфері фінансів, кандидат економічних наук, радник податкової та митної справи 1 рангу

  • /
У своєму блозі на Ліга.нет пан Соболев аналізує з чого складається "тіньова економіка" України. Методика оцінки обсягів тіньової економіки у випадку з Україною не є принциповою, оскільки йдеться про справді дуже великі обсяги. Нацбанк вважає, що вона становить 30% ВВП, в Уряді погоджуються і кажуть, що сподіваються наступного року скоротити «тінь» до 25% ВВП.

«Фактично ж, можна без перебільшення говорити, що у нас паралельно співіснують дві рівноважні економіки України – офіційна і тіньова», - стверджує експерт.

В Україні переважна частина податкових надходжень втрачається через наймасштабніші інструменти ухилення від сплати податків та агресивного податкового планування (оптимізації), які масово застосовуються великими та надвеликими підприємствами, які домінують в економіці України і при цьому завдяки своїм неформальним зв'язкам мають великі можливості для уникання оподаткування. Приймаючі до уваги цей аспект, механічне перенесення на український ґрунт досвіду інших країн у цьому питанні веде до неадекватних висновків та рекомендацій, які не сприяють ефективній боротьбі з тіньовою економікою.

Пан Соболев наголошує: «Комплексна проблема потребує комплексного рішення. Підприємець іде в тінь перш за все у тому випадку, коли «по-білому» працювати стає нерентабельно. Також, будь-який підприємець буде схильний до оптимізації податків, наскільки це можливо і законно. Це все природньо. І держава має розуміти це. Не заганяти економічно активних людей в тінь і штовхати їх до конфлікту з законом, а створювати адекватні умови для роботи.

Аксіома: економіка, що розвивається, не витримує високих податків і зупиняється у розвитку. Завданням держави є створення якомога ширшої бази оподаткування, а не збирання податків за будь-яку ціну з того, що хоч якось проявляє економічну активність. Тому потрібна декриміналізація окремих практик мінімізації податків із чітким визначенням, що саме, для якого типу бізнесу, на якому рівні розвитку підприємства є законним, а що ні. Це, насправді, не така проста задача, але її треба вирішувати. Не ФОПами єдиними спрощувати ведення бізнесу. Бо, хоч як це не сподобається багатьом, але ФОП – це не тільки модель для чесного ведення власного дрібного бізнесу, але й зручна модель ухиляння від податків для тих, хто міг би і мусив би їх сплачувати.»Більше тут: https://blog.liga.net/user/dsoboliev/article/42012?fbclid=IwAR1nNTcGxXBki5i7uMDKDcKuyoTWt6qr4h1orgusXeLjx1omqoqtfh-2Gn0